sobota, 20 października 2012

Koktajl kobiecości z seksapilem zwany pin-up


Parafrazując słynne powiedzenie Coco Chanel można zaryzykować stwierdzenie, że „moda przemija, pin-up pozostaje”.

Termin "pin-up" pojawił się w języku angielskim w latach 40. XX wieku na określenie trendu, który (ku uciesze fetyszystów;)) zdominował  świat mody, ilustratorów, fotografików i filmowców. Natomiast pierwsze przejawy stylu pin-up sięgają już lat 20-tych, kiedy wraz z odwrotem od wiktoriańskiego purytanizmu nastąpiły awangardowe zmiany w kwestii postrzegania ciała. Przyjmuje się, że twórcą kompletnego wizerunku pin-up był artysta Alberto Vargas, który wykreował tzw. "Vargas Girl" - ówczesne wyobrażenie "idealnej kobiety".
Koncepcja Vargasa była pierwowzorem, który zaczęli naśladować inni artyści tworząc coraz to śmielsze wizerunki afirmujące wdzięki kobiecego ciała. Z czasem, wraz z przemianami społeczno-kulturowymi, trend pin-up ewaluował i na dobre zadomowił się w obrębie codziennego życia w latach 50-tych. 

Co ciekawe, określenie pin-up (przypinać, przyszpilać) wzięło się od plakatów i zdjęć, które w czasie II Wojny Światowej, mężczyźni (głównie żołnierze amerykańskiej armii) wieszali sobie na ścianach, co pozwalało im marzyć i chociaż na chwilę zapomnieć o wojnie.
Słynne dziewczyny z plakatów, tzw. pin-up girls były zmysłowymi, uśmiechniętymi modelkami, których skąpo odziane, kobiece kształty zdradzały zakamuflowany erotyzm. Ubrane były w niezwykle dopracowane stroje, a figurę o kształcie klepsydry podkreślały bielizną i gorsetami, które wyczarowywały talię osy. Pin-up girls nosiły także, będące już symbolem lat 50., rozkloszowane spódnice i sukienki, obcisłe topy, szorty z wysokim stanem. Na plakatach przedstawiane były w rolach frywolnych pokojówek, uwodzicielskich pielęgniarek czy kuszących nauczycielek. Często spotykanym motywem były wariacje na temat mundurów lotniczych i marynarskich, czy też strój seksownej plażowiczki w bikini w groszki.


Styl pin-up to również zdecydowany makijaż w kontrastowych kolorach. Nieskazitelna cera, kości policzkowe podkreślone różem, wyraziste brwi. Powieki mocno zaakcentowane czarnym eyelinerem a rzęsy wytuszowane, lub dla wzmocnienia efektu - sztuczne. Usta zazwyczaj pomalowane jasną, lub przeciwnie - intensywnie czerwoną pomadką, natomiast paznokcie krwistoczerwonym lakierem.
Duże znaczenie miały też fryzury - charakterystyczne dla tego trendu są loki oraz specyficzne grzywki zawinięte na duży wałek, lub podwinięte do spodu. Uczesanie można było podkreślić kokardami i wszelkiego rodzaju opaskami, chustkami, czy bandamkami.Wiele dziewczyn pin-up to znane symbole seksu. W latach 40-tych najpopularniejsza była aktorka Betty Grable. Jej najsłynniejsze zdjęcie w stroju kąpielowym, zostało uznane przez magazyn Life, za jedną ze 100 fotografii, które zmieniły świat. Nie sposób też nie wspomnieć o takich ikonach jak Marylin Monroe, Rita Hayworthczy o legendzie lat 50-tych Bettie Page, która wprowadziła do stylu pin-up sporo erotycznej pikanterii, siły i surowego sex appealu.Oprócz wkładu w styl pin-up o rozgłosie na temat Bettie zadecydowały jej burzliwe losy. W czasach, gdy niewiele kobiet szło na studia, Page zdobyła dyplom Collegu Peabody w Tennessee. Później rozpoczęła karierę w modelingu a jej zdjęcia obiegły cały świat, ona sama zaś została okrzyknięta ikoną Ameryki i największą boginię seksu wszech czasów. Jednak u szczytu kariery niespodziewanie wycofała się z życia publicznego. Jak się później okazało przechodziła okresy niestabilności psychicznej i miała poważne problemy z prawem, w końcu stwierdzono u  niej schizofrenię paranoidalną. Bettie Page zmarła w Los Angeles w wieku 85 lat a po jej śmierci napisano o niej:

„Była osobą, która wywołała zmiany w obowiązujących społecznych normach, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Bettie Page była dla zmian w postrzeganiu seksu i zmysłowości tym, czym dla zmian w kwestii uprzedzeń rasowych był Jackie Robinson. Była swoistego rodzaju buntownikiem, takim jak James Dean, pozwalając ludziom na pozbycie się części zahamowań, i spojrzenie na seks od innej strony. Pikantne fotki Page występującej nago, lub w bardzo skąpym stroju pomogły utorować drogę rewolucji seksualnej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku”

Współcześnie pin-up girls stanowią zupełnie nową generację. Łączą tradycyjne elementy stylu pin-up z oldschollowymi tatuażami i fryzurą rockabilly. Styl "dziewczyn z plakatów" od wielu lat silnie wpływa na modę a wizerunek pin-up girl lansuje wiele aktorek i piosenkarek jak choćby Gwen Stefani, Christina Aguilera, czy gwiazda burleski Dita von Tees. Kariery modelek Bernie Dexter, czy Sabiny Kelley świadczą o tym, że ruch pin-up nie zatrzymał się, a jedynie wszedł w XXI wiek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz